Akcesoria

Nie wszystkie poniższe akcesoria są niezbędne i nie wszystkie musimy kupować od razu, ale warto poznać kilka rzeczy, które potrzebuje i lubi jeżyk.

Trociny

 

 

 

 

Trociny są niezbędnym zakupem, choć nie będziemy ich kupować dużo, szczególnie jak nasz jeżyk będzie załatwiał się do kuwety.

Trociny Chipsi lub Vitakraft są najlepszymi trocinami. Są trochę droższe od tych szeroko dostępnych, Chipsi kosztują około 20,00, za opakowanie 60 litrów (czyli około 3,6 kg), Vitakraft około 17,00. Są bardzo wydajne, co najważniejsze odpylone, mają dużą powierzchnię chłonną, są miękkie i przyjazne dla naszego jeża. Jeżeli kupujemy trociny tanie należy je koniecznie odpylić – czyli przesiać np. przez sitko, aby pozbyć się drobnego pyłu, który może szkodzić naszym podopiecznym. Przy zakupie należy zwracać uwagę na pojemność w litrach jak i na wagę, niektóre trociny są w ogóle niesprasowane i są bardzo nieekonomiczne. Przy zakupie należy zwrócić uwagę, aby trociny były z drzew liściastych, gdyż soki zawarte w trocinach drzew iglastych mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie i samopoczucie naszego jeża.

 

Żwirek drewniany

 

 

 

 

Żwirek drewniany jest zakupem niezbędnym, jeżeli nauczymy naszego jeżyka korzystania z kuwety. Najlepszym żwirkiem drewnianym jest Cat’s Best Eko Plus, który jest 3 razy bardziej wydajny niż inne żwirki, pochłania nawet wyjątkowo silne zapachy, i co najważniejsze dla naszych jeży jest odpylony. Należy pamiętać, że żwirki tego typu są kompostowalne oraz w 100% biodegradowalne, więc możemy go wsypywać do kompostownika, lub bezpośrednio do toalety.

Oczywiście na rynku istnieje dużo różnych żwirków drewnianych, w różnych cenach. Jeżeli będziemy kupować tańsze, także należy je odpylić. Żwirek wystarczy wsypać do kartonika czy plastykowego pojemnika, pył zostanie na dnie.

 

Miseczka

 

 

 

 

Miseczka dla jeżyka jest zakupem niezbędnym. Wystarczy nam jedna, jeżeli dokupimy poidełko. Miseczka musi być ciężka, np. ceramiczna, gdyż lżejszą jeżyk będzie przewracał. Musi także być dość niska, aby nie miał problemów z dosięgnięciem jedzenia czy wody. Miseczki ceramiczne można kupić od 4,00.

 

Poidełko

 

 

 

 

Poidełko nie jest zakupem niezbędnym, ale bardzo ułatwiającym nam utrzymanie czystości w mieszkaniu jeża. Niestety nie wszystkie jeżyki potrafią pić z poidełka i nie wszystkie będziemy w stanie tego nauczyć. Nie należy też jeżyka do tego zmuszać i jeżeli nie chce pić z poidełka, nalać mu wodę do miseczki. Poidełko nie musi być duże, wystarczy 75 ml. Ale nie należy kupować najmniejszego, gdyż jak zostawimy jeżyka np. na dwa dni musi mu starczyć wody. Przypominam, że wodę należy codziennie zmieniać i musi być ona wodą mineralną niegazowaną lub przegotowaną w temperaturze pokojowej. Poidełko kupimy od 4,00.

 

Domek

 

 

 

 

W terrarium musi się znaleźć domek dla jeża. Jeżyk musi mieć swoje bezpieczne miejsce, gdzie będzie spał. W domku należy położyć kawałek szmatki, np. z polaru, gdyż jeżyk lubi się zakopywać i tak spać. Domek kupimy od 10 zł.

 

Żarówka grzewcza

 

 

 

 

Jeżyk w swoim terrarium powinien mieć odpowiednią temperaturę. Do zapewnienia temperatury przyda nam się żarówka grzewcza, emitująca światło księżyca. Firmy Trixie 50W kosztuje około 20,00.

 

Kołowrotek

 

 

 

 

Kołowrotek jest niezbędnym zakupem, nasz maluch musi się wybiegać. Musi być dość duży, nie mniejszy niż 28 cm średnicy, oraz najlepiej plastykowy, aby nie poranił sobie łapek. Należy unikać kołowrotków z metalowymi szczebelkami, gdyż jeż może złamać sobie w nim łapkę. Musi być także stabilny, jeżyk będzie w nim rozwijał spore prędkości. Kołowrotek przedstawiony na zdjęciu (średnica 28 cm) kosztuje około 40,00. Ważna informacja dla nas, ten kołowrotek jest sprawdzony, porusza się lekko i nie wydaje przy tym żadnych dźwięków. Kołowrotek stawiamy w terrarium, a gdy nasz jeżyk biega w nocy po podłodze/wybiegu przestawiamy go tam.

 

Kuweta

 

 

 

 

Kuwetę można zakupić, jeżeli chcemy nauczyć naszego jeża, aby korzystał z toalety. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ale trzeba jeżyka tego nauczyć. Kuweta możemy zakupić od 4,00.

 

Łopatka

 

 

 

 

Łopatka przyda się do sprzątania terrarium jak i kuwety. Do tego przyda się także zmiotka, która będzie wykorzystywana tylko do terrarium. Łopatka to bardzo przydatne rozwiązanie, a kosztuje około 3,00.

 

Kojec

 

 

 

 

Nasz jeżyk potrzebuje dużo ruchu, aby nie puszczać go po całym pokoju, można zakupić kojec. Każda ścianka takiego kojca jest ruchoma, więc możemy odgrodzić jeżykowi jakąś część naszego pokoju. Można też jeżyka włożyć do kojca, my na spód kładziemy kocyk, aby tam się wybiegał i był bezpieczny podczas, gdy nie możemy go w tym momencie pilnować. Do środka wkładamy mu oczywiście zabawki, kołowrotek, wodę i rozsypujemy jedzenie. Kojec możemy zakupić od 120,00. Należy zakupić kojec dość duży oraz szczebelki muszą być gęste, z małymi szparami, aby nasz jeżyk nie zrobił sobie krzywdy.

 

Szczotka

 

 

 

 

Naszej Majce kupiliśmy szczotkę. Bardzo lubi leżeć na kolanach i być szczotkowaną oczywiście z kolcem a nie pod kolec. Nie trwa to niestety zbyt długo. Szczotka powinna być miękka. Koszt szczotki to około 4,00.

 

Cążki, obcinaczka do pazurków

 

 

 

 

Cążki do pazurków przydadzą nam się, jeżeli nie chcemy, aby robił to weterynarz. Cążki dla gryzoni kupimy od 10,00.

 

Płyn antybakteryjny

 

 

 

 

Do gruntownego czyszczenia terrarium, możemy używać płynu antybakteryjnego dr Seidla, cena około 25,00.

 

Szampon

 

 

 

 

Szampon przyda nam się do kąpieli jeża. Możemy zakupić szampon dr Seidla dla szczeniąt, koszt to około 15,00. Można też z powodzeniem stosować szampon dla małych dzieci.

 

Szczotka do kąpieli

 

 

 

 

Przy kąpieli jeża przyda nam się zwykła szczotka do zębów z miękkim włosiem. Cena od 3,00.

 

Zabawki

 

 

 

 

Jeżowi należy urozmaicić czas, najlepiej do tego celu nadają się zabawki. Jeż lubi się wspinać, biegać, przeciskać się. Oprócz koniecznego kołowrotka można mu kupić tunel dla gryzoni (z siana, drewna, plastyku), kolorowe piłeczki, małe i średnie maskotki. Na swoim wybiegu musi mieć przeszkody, aby nie doskwierała mu nuda.

 

 

 

 

Zdjęcia zostały zaczerpnięte ze strony producenta http://www.trixie.de, za wyjątkiem propozycji trocin i żwirku, które zostały skopiowane ze strony producentów.