Higiena

Higiena w terrarium

W terrarium powinniśmy utrzymywać duży porządek. Jeżeli nasz jeż załatwia swoje potrzeby w kuwecie, będzie nam dużo łatwiej. Do korzystania z kuwety można jeżyka przyzwyczaić, ale niestety nie zawsze się to udaje. Nieczystości z kuwety należy usuwać codziennie. Jeżeli jeżyk nauczy się korzystania z naszego wc, nie musimy tak często wymieniać trocin. W przeciwnym wypadku, będziemy robić to częściej. Całe terrarium należy myć przy generalnych porządkach, około raz w miesiącu, oczywiście, jeżeli zachodzi taka potrzeba należy robić to częściej (biegunki, wylanie wody z poidełka). Do mycia całego terrarium można używać płynu antybakteryjnego dr Seidla (dostępny w zoologicznym, bardzo wydajny, należy pamiętać o dokładnym wywietrzeniu terrarium po użyciu preparatu). Codziennie także trzeba myć kołowrotek, gdyż jeże brudzą go podczas biegania, my często czyścimy kołowrotek dwa razy na dobę. Oczywiście należy dbać o czystość miseczek z jedzeniem, myć je codziennie, każdego wieczoru, przed wsypaniem karmy, oraz myć poidełka/miseczki z wodą. Woda jak i jedzenie muszą być codziennie świeże.

Przycinanie pazurków

W zależności od rodzaju podłoża, po którym porusza się nasz jeż, należy mu przycinać pazurki. Tak samo jak kotom i psom, jest to czynność, którą musimy wykonywać w razie potrzeby, nie sposób podać określonego czasu. Pazurki należy przycinać obcążkami do pazurków, jakie można zakupić w każdym sklepie zoologicznym. Takie obcążki kosztują kilka złotych, a są bardziej odpowiednie do tego zabiegu niż „ludzkie”, a co najważniejsze szybciej i mniej inwazyjnie przytniemy co trzeba. Należy bardzo uważać na rdzeń i przycinać pazur kilka milimetrów za nim. Pazury jeży są białe, rdzeń różowy, zatem nie powinno być problemu z przycinaniem. Pazury przycinamy na prosto.

Kąpiel

Jeże same dbają o swoją higienę, ale od czasu do czasu należy im pomóc. Nie należy kąpać jeża bez potrzeby, tylko i wyłącznie w przypadku, kiedy jest brudny. Jeżyka należy kąpać w misce wypełnionej niezbyt głęboko wodą. Jeżyk musi stać w wodzie i swobodnie oddychać. Woda powinna mieć temperaturę wynoszącą około 35 stopni. Do kąpieli można użyć delikatnego szamponu dla kociąt/szczeniaków oraz miękkiej szczoteczki do zębów. Po umyciu jeża należy delikatnie spłukać go wodą, po czym osuszyć ręcznikiem oraz włożyć do ciepłego terrarium. Należy zwrócić uwagę, aby w trakcie i po kąpieli nie było przeciągów. Pomieszczenie w którym kąpiemy jeża także powinno być ciepłe.