Mieszkanie dla jeża

Terrarium

Jeżyk powinien mieć zapewnione mieszkanko. Jeże są zwierzątkami terytorialnymi, więc należy je trzymać w osobnych terrariach, a łączyć tylko w celach prokreacji.

Według nas najlepsze jest terrarium lub ewentualnie akwarium. Klatka dla gryzoni nie jest odpowiednim mieszkaniem, gdyż nie można w niej utrzymać odpowiedniej temperatury dla jeża, szczególnie zimą.

Terrarium jest bardzo wygodnym wyjściem zarówno dla lokatora, jak i właścicieli. Łatwo w nim utrzymać odpowiednią temperaturę, łatwo wyciągać i wkładać jeżyka ( szczególnie, że powinniśmy to robić codziennie). Bardzo łatwe jest także do utrzymania w czystości.

Terrarium powinno być dość duże, musi się tam zmieścić kołowrotek, miseczki, poidełko, budka do spania i kuweta. Oczywiście jeżyk musi mieć jeszcze spory zapas miejsca do biegania. Dlatego też polecamy terraria nie mniejsze niż 100x40x35.

Niektórzy sprzedają terraria nawet o wymiarach 75x35x34 – jest to stanowczo za małe terrarium dla jeża. Jeż musi mieć miejsce do biegania. Faktycznie w opisie takich terrariów widnieje podpis, że wystarczy jeżeli będziemy wypuszczać jeża codziennie na wybieg. Jednakże jeżyk biega także poza tym czasem i nie oszukujmy się nie zawsze jesteśmy w stanie wypuszczać jezyka codziennie i czekać aż się wybiega do granic. Większość naszych jeżyków zaczyna zabawy o 22:00 a kończy o 5:00. Gdyby nie duże terrarium nie bylibyśmy w stanie pilnować ich codziennie w nocy przez tyle godzin. Zadbajmy o komfort naszego pupilka. Jeżyk niewybiegany będzie smutny i osowiały, może go także dopaść otyłość.

Na dnie terrarium powinny być odpylone trociny, w domku kawałek szmatki, najlepszy jest polar. Jeżyk lubi się zakopać w szmatkę przed snem. W kuwecie powinien znaleźć się żwirek drewniany, także niepylący.

Odradzamy terraria, które posiadają piętro. Jeżyk nie jest zawsze uważnym zwierzątkiem i może z niego spaść. Nasze terraria możecie zobaczyć w dziale zdjęcia.

Wyposażenie

Jako domek dla jeża polecamy budkę ze sklejki (można ją zobaczyć na naszych zdjęciach).

Miseczki powinny być ciężkie i dość płytkie. Tak, aby jeżyk jej nie przewrócił, ale także, aby jedzenie się a nich nie wysypywało.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem do podawania wody jest poidełko. Dla właściciela to bardzo wygodne – nie ma problemu z trocinami, które ciągle wpadają do miseczki. Niestety nie wszystkie jeże nauczą się korzystania z poidełka. Nasza Maja korzysta z poidełka w terrarium, a na wybiegu ma miseczkę i lubi oba te rozwiązania. Gucio nie był nauczony picia z poidełka u swoich poprzednich właścicieli, ale udało się bez większych problemów go przekonać.

Toaleta

Jeżeli chodzi o kuwetę, nie wszystkie jeże nauczą się do niej załatwiać. Nam się udało. Zarówno Maja jak i Gucio załatwiają swoje potrzeby w kuwecie, co bardzo ułatwia utrzymanie higieny. Maja nauczyła się samodzielnie, Guciowi trzeba było pomóc – przenosiliśmy odchody do kuwety i w końcu się nauczył.

Temperatura

Należy pamiętać o utrzymaniu właściwej temperatury. Temperatura powinna wynosić około 22-23 stopni C. Niższa temperatura może prowadzić do hibernacji (sen zimowy), dłuższe utrzymywanie wyższej temperatury, może wywołać estywację (sen letni). Obydwa stany w warunkach domowych grożą śmiercią zwierzęcia.

Temperaturę można utrzymywać dzięki żarówce imitującej światło księżyca, np. firmy Trixie Moonlight 50W. Idealnym rozwiązaniem jest także termostat, który będzie pilnował temperatury. Jeżyk będzie miał komfortową, stałą temperaturę, a my nie będziemy się martwić o przegrzanie, które może mu bardzo zaszkodzić.