Wyściółki

Najczęściej dla jeży stosuje się wyściółkę z trocin, choć na rynku jest wiele dostępnych to tylko nieliczne nadają się dla jeży. Należy pamiętać, że trociny muszą być odpylone (taka informacja będzie się znajdowała na opakowaniu) oraz nie mogą być zapachowe. Na rynku istnieją trociny, które są np. o zapachu jabłka, truskawek itp. – one są nieodpowiednie dla jeżyków. Jeżeli przyjdzie nam do głowy, aby kupić trociny w tartaku – musimy się nad tym bardzo dobrze zastanowić. Trociny z tartaku muszą być idealnie czyste, i tylko z drzew liściastych – z drzew iglastych są niedopuszczalne gdyż zawierają duże ilości olejków eterycznych szkodliwych dla naszych podopiecznych. Zakup i używanie trocin nieodpylonych, z niewiadomego źródła, zapachowych czy z drzew iglastych może prowadzić do poważnych chorób układu oddechowego naszego jeża.

Oczywiście istnieją także inne możliwości wyściełania podłoża, jak na przykład żwirki drewniane, podłoża bawełniane itp.

 

TROCINY

 

Jedne z najlepszych trocin to „Jaśkowe wiórki” wytwarzane w Zalesiu Górnym. Opakowanie zawiera nieprasowane, odpylone, najwyższej jakości wiórki drewniane, niezastąpione od lat do wypełnienia dna klatek.

Opakowanie: 15l kosztuje około 4,00 – 5,00 zł.

 

 

 

 

Trociny prasowane firmy Vitapol, są trocinami, które dostaniemy w każdym sklepie zoologicznym czy markecie. Są bardzo tanie a zarazem bardzo nieodpowiednie dla jeży. Są bardzo drobne i bardzo mocno zapylone. Jak pisałam już wcześniej może to prowadzić do poważnych chorób układu oddechowego oraz wchodzą do noska i oczu naszego jeża, co może prowadzić do infekcji.

Tak samo przedstawia się sytuacja z szeroko dostępnymi trocinami Animals.

VITAPOL Ściółka dla gryzoni 1.1kg (12l). Cena około 2,50 – 3,00 zł.
ANIMALS Ściółka dla gryzoni 1.1 kg (12l). Cena około 2,50 – 3,00 zł.

 

 

TierWohl Classic. Rewelacyjne trociny, odpylone, bez substancji zapachowych. Rewelacyjne jeżeli mamy trochę miejsca, albo posiadamy kilka jeży, gdyż pakowane są po 500l. Stosowane są jako podściółka dla chorych koni.

TierWohl Classic Wymiary opakowania ok 34 x 40 x 80 cm, waga ok 22kg, 500l. Cena około 55,00 – 60,00 zł.

 

 

Ściółka drzewna AGRO-VITA to bardzo dobra ściółka w przystępnej cenie.

Ściółka drzewna AGRO-VITA opakowanie duże 45-50 l około 8,00 zł. Opakowanie małe 12-15 l około 3,00 zł.

 

 

 

Dla porównania. Zdjęcie pierwsze (poniżej) to trociny nieodpowiednie dla jeży, zdjęcie drugie trociny bardzo dobre.

 

INNE WYŚCIÓŁKI

 

Żwirek drewniany jest dość dobrą alternatywą dla trocin. Żwirek drewniany będzie nam niezbędny, aby wypełnić nim kuwetę dla jeża. Jednakże wielu hodowców stosuje go, jako wyściółkę. Osobiście stosujemy żwirek drewniany łącznie z trocinami – jako wyściółkę.

Należy koniecznie pamiętać, aby żwirek był drewniany i niezbrylający. Oraz aby był bezzapachowy jak i niepylący.

Cena Cat’s Best 7l/4kg 15,00 – 20,00 zł.

 

Bardzo dobry żwirek firmy Acana Pur&Simple. Zawiera niezwykle chłonny składnik neutralizujący nieprzyjemny zapach – łupinę orzecha. Ten naturalny, innowacyjny żwirek jest produkowany ze składników, które są odnawialnymi zasobami Ziemi. W 100% BIODEGRADOWALNY, NIEZWYKLE CHŁONNY, NIE POZOSTAWIA MOKREGO OSADU, NIE PYLI.

Cena 5,6l – około 30,00 zł.

 

Żwirek silikonowy. Pomimo tego, że taki żwirek jest niepylący i bezzapachowy nie nadaje się dla jeżyków, gdyż jego ostre krawędzie mogą poranić ich delikatne łapki. Można pokusić się o żwirek silikonowy, który występuje w formie kulek, ale muszą one być dostatecznie duże.

Należy także pamiętać, że jeżyki lubią kopać w wyściółce, więc musi być dla nich przyjazny.

Żwirek silikonowy Hilton – cena 3,8 l – około 16,00 – 18,00 zł.

 

 

Podłoże bawełniane dla gryzoni. Nie zawiera dodatków chemicznych, niepylący. Niestety nie nadaje się dla jeżyków, gdyż bardzo „czepia się” łapek oraz igiełek. Osobiście nie używaliśmy, po przestrodze innych hodowców.

Cena – 7l – 13,00 – 15,00 zł.

 

 

Znakomita, ultralekka i bardzo wydajna podściółka do klatek, terrariów i toalet domowych zwierzątek. Produkt o długotrwałej skuteczności: absorbuje 5-cio krotność własnej objętości płynów i doskonale pochłania zapachy, pozostaje suchy na powierzchni i nie przykleja się do łapek zwierzątka. Podściółka Chambiose wykonana jest ze 100% naturalnych konopii i ulega biodegradacji, można ją wyrzucać na kompost. Podściółka przeznaczona jest dla wszystkich rodzajów gryzoni, ptaków. Podściółka jest pozbawiona pyłu, pozwala utrzymać czystość wokół klatki.

Cena podściółki Chambiose 10l/ 1,2 kg 14,00 – 16,00 zł.

 

 

ZDJĘCIA zostały zaczerpnięte z poniższych stron. Opisy własne.
Jaśkowe wiórki http://www.kuchniapupila.pl/gryzonie_i_kroliki/czystosc2/sciolki_i_zwirki/jaskowe_sciolki_do,p1020473560
Trociny Vitapol http://www.kuchniapupila.pl/gryzonie_i_kroliki/czystosc2/sciolki_i_zwirki/vitapol_prasowane_trociny,p2143290254
Trociny Animals http://chomiki-to-moja-pasja.blog.onet.pl/Siano-i-Trociny,2,ID395025895,n
Trociny porównanie http://www.nikolin.pl/produkty/trociny-i-odpady/ http://forum.e-chomik.pl/topic/8771-trociny-a-wiory/
TierWohl Classic http://animalia.pl/produkt,9689,576,tierwohl-classic–trociny-500l.html
AGRO-VITA http://www.jezpigmejski.pl/sklep/index.php/produkt/trociny-odpylone-duze-45-50l
Żwirek Cat’sBest http://www.abckarma.pl/o/1020/jrs-cats-best-universal-7l-4kg-.html?tab=tabComments
Żwirek Acana http://www.abckarma.pl/o/4876/acana-zwirek-dla-kotow-purr-simple-56l.html
Żwirek silikonowy http://animalia.pl/produkt,4103,41,hilton-zwirek-silikonowy-dla-kotow-38l.html
Podłoże bawełniane http://www.okazje.info.pl/sh/sport-i-hobby/podloze-bawelniane-dla-gryzoni-7-litry.html
Podściółka Chambiose http://www.webmarchand.com/a/liste_produit/idx/5070602/mot/odeur_litiere/liste_produit.htm