Zdrowie i pielęgnacja

Jeżeli decydujemy się na zakup jeżyka musimy zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat jego zdrowia i pielęgnacji.

Najważniejsze jest to, aby podchodzić do naszego podopiecznego racjonalnie i dokładnie przemyśleć decyzję o jego pobycie w naszym domu.

Należy pamiętać o tym, że jeże pigmejskie to zwierzęta nocne i nie będzie miało z niego pociechy np. małe dziecko, z drugiej zaś strony jest to idealny zwierzak dla osób zapracowanych, których nie ma w domu większą część dnia. O nocnym życiu jeży można przeczytać w osobnym artykule.

Jeża należy utrzymywać w prawidłowym zdrowiu i kondycji, racjonalnie podchodzić do jego żywienia, rozmnażania, dbać o prawidłowe środowisko, w którym żyje oraz zapewnić mu dużą dawkę ruchu. Jeża należy, co jakiś czas bardzo dokładnie oglądać, co nie jest łatwą sprawą. Należy sprawdzić czy jego igły są w dobrej kondycji, czy nie wypadają, czy skóra jest zdrowa i się nie łuszczy. Należy także sprawdzać czy z uszu nic nie wycieka oraz zwracać uwagę na pazurki i w razie potrzeby je przyciąć.

Zapewne łatwiej jest dbać o zwierzęta oswojone. Także oswojony jeż przyniesie nam wiele radości. Jeże cechuje spora rozpiętość osobnicza pod względem charakteru – niektóre oswajają się bardzo szybko, będą chętnie wchodziły na ręce, wręcz się będą tego domagały, inne natomiast pozostaną bojaźliwe a czasem nawet agresywne. Aby utrzymać jeżyka w dobrej kondycji psychicznej zarówno tego oswojonego, jak i jeżyka, który niezbyt nam ufa należy spędzać z nim sporo czasu. Jeżyka należy codziennie wyjmować z terrarium, przynajmniej na 30 minut, trzymać go na rękach, aby wiedział, że w naszych dłoniach nic mu nie grozi. Przynajmniej trzy razy w tygodniu należy wypuszczać jeżyka na podłogę, aby mógł pobiegać sobie bez większych ograniczeń. Nasze jeżyki biegają po podłodze codziennie. Przy takim dbaniu o jeżyka, nasz podopieczny będzie szczęśliwy, będzie w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej oraz będzie dla nas bardzo dużą radością. Jak to miło brać na ręce jeżyka, który się nas nie boi, nie stroszy igieł, nie zwija się w kulkę i nie gryzie. Oczywiście należy zachować zdrowy rozsądek – nic się nie stanie, jeżeli zostawimy jeżyka na 2-3 dni np. z powodu wyjazdu i nie zrobi to z niego potwora, taki stracony czas ze spokojem można nadrobić. Konkludując jeżyka należy brać na ręce, trzymać na kolanach, głaskać, przytulać, karmić z ręki i najzwyczajniej kochać. Jednak po 10 dniach bez naszej opieki jeż może diametralnie zmienić swoje zachowanie, zacznie syczeć, fukać, zwijać się w kulkę a nawet gryźć.

Na dobre życie naszego jeża wpływa także higiena w terrarium. Należy pamiętać o częstej wymianie podłoża w kuwecie, (co 2-3 dni) oraz o częstej wymianie trocin. Jeżyk codziennie musi mieć dostęp do świeżej wody (mineralna woda niegazowana, lub woda przegotowana, zawsze w temperaturze pokojowej) oraz do świeżego pokarmu, który także wymieniamy codziennie (dosypujemy jedzenie wieczorem w ilości około jednej łyżki stołowej na dobę). W dziale Wyściółki możemy przeczytać o poradach dotyczących dobrych ściółek dla jeży. Natomiast w dziale Higiena znajduje się artykuł szerzej traktujący o tym zagadnieniu. Tam znajdziemy także informacje o przycinaniu pazurków oraz o kąpieli. W tym miejscu możemy zobaczyć jak wygląda prawidłowa kąpiel jeża.

Baczną uwagę należy także zwracać na gubienie igieł u jeża. Jest to normalne zjawisko u młodych jeży, jeżeli nie występuje przy tym występowanie łysych plam. Zjawisko to (z ang. – quilling) jest naturalnym procesem prowadzącym do wymiany cienkich i delikatnych kolców okresu dziecięcego na kolce większe i mocniejsze, jakie jeż będzie nosił przez resztę życia. Gubienie kolców występuje kilkakrotnie – w 4, 6, 9 i 12 tygodniu życia, trwając od kilku dni do kilku tygodni (najdłuższe jest ostatnie – nawet 6 tygodni). Bardzo rzadko do gubienia kolców dochodzi jeszcze u jeży rocznych. W tym czasie jeże są nerwowe, gdyż nowe wyżynające się kolce drażnią skórę – należy unikać dotykania kolców i ogólnie ograniczyć wyciąganie z terrarium. Niektórzy zalecają przeprowadzanie ciepłych kąpieli, co zmiękcza skórę i przynosi zwierzętom ulgę. Przy wyciąganiu takiego jeża należy uważać, aby kolce nie wypadły np. na pościel, gdyż często trudno je zauważyć, a są naprawdę ostre. Gubienie kolców razem z pojawieniem się wyłysień oraz występujące u dorosłych jeży jest najczęściej objawem choroby i wymaga kontaktu z weterynarzem.

Choroby jeży zostały opisane w osobnym dziale – Choroby.

Pamiętajmy, aby jeżyka kupować z dobrych hodowli. Jeż z dobrej hodowli będzie oswojony, hodowca odpowie nam na wszystkie pytania i będzie służył radą i pomocą w każdej chwili.